Premiera Theologie vegetali Krzysztofa Rejmera

Dzisiaj ma miejsce z długa oczekiwana premiera tomiku Krzysztofa Rejmera Theologie vegetali. Zapowiadaliśmy ją już w maju.

Autor jest fizykiem, popularyzatorem nauki, a także poetą i tłumaczem. Lutym nakładem Manufaktury Słów ukazało się jego tłumaczenie Pustej ziemi. Pisał o niej w “Dużym Formacie” (magazynie Gazety Wyborczej) Mariusz Szczygieł:

Otworzyłem cienką książeczkę pod tytułem „Pusta ziemia” i uważam się za chwata. Trzeba mieć determinację absztyfikanta literatury albo być w stanie wskazującym na zużycie (psychiczne), aby ten związek frazeologiczny wydał się pociągający. Pusta ziemia… A cóż atrakcyjnego jest w pustej ziemi? Zwłaszcza że książeczka otworzyła mi się na zapisku autora z 15 marca: „Nic. I już po śniegu, niewiosna, niezima… Wszak także bezczasem i błotem może się przejawiać granica pór roku!”. A więc pusta ziemia i błoto, i nic. Chodzi sobie autor, notuje, że na przykład „przez cały dzień idą pasma chmur i pasma wolnego nieba, ten wiatr, ten las pod nim, wciąż jeszcze jest zimową grafiką, ale powietrze za lasem jest już jak z malowanek”.

Przyznam: tu trochę mu pozazdrościłem. Sam, gdy jadę pociągiem i widzę zwiędłe trawy na nasypie, za nimi pole, potem jakieś krzewy i ścianę lasu, a właśnie świta i śnieży, dopada mnie fantazja: gdy pociąg zwolni, chciałbym z niego wyskoczyć, wejść na nasyp, pod butem czuć nierówność zmarzłej ziemi, a twarz uchylać od nagich gałązek krzaków.

Więcej można przeczytać na stronie Dużego Formatu.

Co między okładkami Theologie vegetali?

Krzysztof Rejmer jest finalistą wielu konkursów poetyckich w Polsce i Czechach. Najnowszy laur zdobył kilka miesięcy temu w I edycji konkursu o złotą pszczołę właśnie za tomik Theologie vegetali. Jest to poezja nietuzinkowa, zagłębiająca się duszę, ciało i rozum ludzki. Nie zabraknie niczego dla miłośników zagadek matematycznych, wielbicieli alchemii czy… po prostu dobrego piwa. O sancta piva, jak za papieżem Klemensem VIII napisał Krzysztof Rejmer. Życzymy wszystkim czytelnikom długich jesiennych wieczorów z Theologie vegetali w jednej dłoni i tym szlachetnym trunkiem w drugiej.

Tomik już w sprzedaży. Zapraszamy do księgarń.

Theologie vegetali. Na okładce użyliśmy obraz Albrechta Dürera.
Theologie vegetali. Na okładce użyliśmy obraz Albrechta Dürera.

 

Wiersz Hipoteza Golbacha
Wiersz Hipoteza Golbacha. Hipoteza Goldbacha (tzw. mocna hipoteza Goldbacha) mówi, że każda liczba parzysta większa od 2 jest sumą dwóch liczb pierwszych. Problem ten liczy sobie około 250 lat i do dziś jest nierozstrzygnięty. A jak go rozstrzygnął Krzysztof Rejmer?

 

Summa iatrochemiæ
Fragment wiersza Summa iatrochemiæ. Smaczkiem w Theologie vegetali są miedzy innymi… autentyczne symbole alchemiczne, jak chociażby widoczne te na zdjęciu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to Top